VULVODYNIA
Vulvodynia to określenie chronicznego bólu, pieczenia, świądu przewlekłego bądź nadwrażliwości w okolicy sromu, krocza, ujścia cewki moczowej, odbytu, a dolegliwości te utrzymują się minimum 3 m-ce.
W celu rozpoznania vulvodynii należy wykluczyć choroby sromu i pochwy przenoszone drogą płciową, ale też choroby neurologiczne, ortopedyczne, choroby skóry, alergie.
Vulvodynia nie jest infekcją i ból NIE jest spowodowany infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Nie jest to również choroba psychiczna lub nowotworowa!
Często jednak wracają infekcje układu moczowego i infekcje pochwy. Vulwodynia połączona często może być z śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego i zespołem cewki moczowej.
Czynniki, które nasilają objawy bólowe to:
- stosunek płciowy
- obcisłe ubrania/czasami też sama bielizna
- dotyk/badanie ginekologiczne
- jazda na rowerze
- zakładanie tamponu
- długie siedzenie
Wyróżnia się
1. Wulwodynię prowokowaną – WESTIBULODYNIA – jest to ból przedsionka pochwy i ma charakter palący, piekący, przeszywający. Pojawia się zwykle podczas współżycia, badania ginekologicznego, aplikowaniu tamponów, jazdy na rowerze, podczas siedzenia, a nawet podczas noszenia obcisłych spodni, a to znaczy, że ból pojawia się zwykle podczas dotyku/nacisku na srom. Po stosunku może występować pieczenie, które trwa od 1 do 24h.
2. Wulwodynię właściwą (nieprowokowaną) – ból może obejmować wargi sromowe większe, mniejsze, wzgórek łonowy, wewnętrzną stronę ud, łechtaczkę, pochwę. Ból może być stały lub nasilać się i zmniejszać. Może mieć charakter palący, kłujący, swędzący.
Uznaje się, że vulvodynia w 85% przypadków spowodowana jest dysfunkcją mięśniowo-powięziową. Nadmierna aktywność mięśni dna miednicy jest przyczyną bólu. Dysfunkcja mięśniowo-powięziowa może powstawać także wtórnie na skutek np. urazu, endometriozy lub zapalenia.
Do wzmożonego napięcia mięśni prowadzą takie mechanizmy, jak: niedotlenienie mięśni i obecność punktów spustowych. Punkty spustowe, to maleńkie guzki, pojedyncze wiązki mięśnia nadmiernie reagujące na dotyk, wykazujące też nadmierną aktywność elektryczną. Takie punkty spustowe powodują stałe odczuwanie „bólu przeniesionego” oraz oddalonej tkliwości tkanek.
Fizjoterapia w wulwodynii!!!
Fizjoterapia w wolwodynii opiera się na rozluźnianiu mięśni dna miednicy, uczy świadomej relaksacji mięśni oraz zmniejsza nadwrażliwość na ból.
Fizjoterapia w gabinecie FizjoIntima obejmuje:
– biofeedback w zakresie rehabilitacji mięśni dna miednicy- zabieg wykonywany jest przy użyciu elektrody dopochwowej i polega na kontrolowaniu pracy mięśni dna miednicy. Pracę tę pacjentka może zobaczyć na wykresie na ekranie monitora,
-elektrostymulację mięśni dna miednicy
– terapię manualna dna miednicy
– ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia oddechowe, przeponowe
– drenaż limfatyczny okolicy miedniczno-lędźwiowej
– terapia behawioralna
To wszystko ma za zadanie zmniejszyć napięcie spoczynkowe mięśni dna miednicy, rozluźnić je, poprawić ich ukrwienie, dotlenienie i odżywienie. To wszystko w jednym głównym celu….poprawić komfort życia kobiety i zmniejszyć ból, ale co też jest bardzo ważne, terapia pozwala kobiecie nabrać pewności siebie, lepiej poznać siebie i swoje ciało, zbliżyć się do problemu fizycznego oraz emocjonalnego, a dzięki temu zacząć ten problem naprawiać.
W terapii vulvodynii ważne też jest wsparcie ginekologa, seksuologa, psychologa.
Piśmiennictwo:
- Wulwodynia jako zespół bólowy spowodowany dysfunkcją mięśni dna miednicy. ANN. AACAD. MED. SILES. (online) 2015, 69. 49-53
- Vulvodynia: Diagnosis and Management. American Family Physican. Vol 73, Nr 7, April 1, 2016