W ciąży, wpływ hormonów oraz powiększająca się macica sprawiają, że mięśnie brzucha również dostosowują się do zachodzących zmian. Tkanka łączna, zwana kresą białą, łącząca prawą i lewą część mięśnia prostego brzucha zaczyna się rozciągać z powodu w.w. zmian. Jest to proces fizjologiczny, do którego dochodzi najczęściej w III trymestrze ciąży (zwłaszcza w przypadku 1wszej ciąży). W wielu sytuacjach dochodzi jednak do oddzielenia się mięśni prostych brzucha ponad normę. Dzieje się tak w wyniku poszerzenia kresy białej. Kresa może zostać nadmiernie rozciągnięta, poszarpana, mogą też powstać zmiany strukturalne.
Po pierwsze: Co to jest ta kresa biała?
Jest to rozcięgno mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, skośnego wewnętrznego oraz mięśnia poprzecznego brzucha. Połączone tworzą środek ścięgnisty dla mięśni bocznych brzucha. Kresa biała odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymywaniu mięśni brzucha,
w odpowiednim rozkładzie ciśnienia w jamie brzusznej, a to wpływa na stabilność kręgosłupa, miednicy i mięśni dna miednicy. Kiedy kresa jest osłabiona/rozciągnięta brzuch jest wypchnięty, nieprawidłowy jest też rozkład ciśnienia w jamie brzusznej (przepukliny), brak stabilizacji (w tym problemy bólowe kręgosłupa, miednicy), zwiększony jest nacisk na dno miednicy, a to predysponuje do pojawienia się problemów nietrzymania moczu/stolca, obniżenia narządów rodnych. Słaby brzuch, to też problemy trawienne i zaparcia.
Rozstęp mięśni prostych brzucha pojawia się u wielu kobiet po ciąży i po porodzie, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z istniejącego problemu.
Zbyt późne wykrycie rozejścia mięśni najczęściej kończy się przepukliną pępkową i najprawdopodobniej operacją.
Co ma wpływ na pojawienie się Diastasis Recti?
Rozejście kresy białej to nie tylko problem kobiet rodzących!!! To też problem mężczyzn oraz kobiet, które nie rodziły.
Przyczyny?
– duży przyrost masy ciała podczas ciąży
– duża wagę urodzeniową noworodka > 4kg
– pozycja dziecka w macicy
– duża ilość wód płodowych
-intensywne parcie podczas porodu
a ponadto:
-osłabiona tkanka łączna
-operacje na jamie brzusznej i blizny
-otyłość
-przewlekły kaszel
-zbyt intensywne ćwiczenia na mięśnie brzucha i źle wykonywane
-nieprawidłowe ćwiczenia
Jak zbadać samemu czy mamy rozstęp mięśni prostych brzucha?
Leżąc na plecach z nogami ugiętymi należy unieś głowę, tak jak by się chciało zbliżyć brodę do mostka (nie za wysoko). Palce ustawia się poprzecznie w stosunku do przebiegu kresy białej (od pępka do wyrostka mieczykowatego mostka oraz od pępka do spojenia łonowego). Z tej pozycji należy sprawdzić ile palców wchodzi między obie części mięśnia prostego brzucha.
Przy odstępie na maksymalnie 2 palce mówimy o rozejściu fizjologicznym. Powyżej 2 palców mamy do czynienia z rozejściem niefizjologicznym.
I co wtedy??? Jak to jest z tymi ćwiczeniami?
W takich przypadkach najważniejsze jest szybkie działanie poprzez odpowiednie ćwiczenia, zapobiegające dalszemu rozchodzeniu się mięśni. Ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie do pacjentki, w zależności od wielkości rozejścia oraz stopnia osłabienia kresy białej, ale też od umiejętności napinania mięśni głębokich!!! Nie powinno się wykonywać wszystkich ćwiczeń znalezionych w internecie, polecanych na rozejście mięśni brzucha, ponieważ jednej osobie pomogą, a innej jeszcze bardziej zaszkodzą. Podobnie będzie w przypadku asymetrii mięśniowej. Możemy pogłębić jeszcze bardziej rozejście…. Należy unikać typowych „brzuszków”, czyli ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżenia tyłem ze zgięciem kręgosłupa w odcinku piersiowym, zwłaszcza na początku przygody z pracą nad rozejściem i przy bardzo osłabionym napięciu kresy białej. Nie ćwiczymy również mięśni skośnych brzucha. Właściwe ćwiczenia opierają się na aktywacji mięśni dna miednicy oraz mięśnia poprzecznego brzucha. To one odbudowują naszą kresę i wpływają na stabilizację.
Co oprócz ćwiczeń??
Diagnostyka ultrasonograficzna przy problemie rozejścia mięśni brzucha
Dzięki diagnostyce ultrasonograficznej pacjentka może zobaczyć czy dobrze pracuje mięśniem poprzecznym brzucha (czy nie włącza do tej pracy mięśni skośnych, które „przeszkadzają” mięśniom głębokim). Oceniana jest kresa biała, stan mięśni prostych brzucha, praca mięśni dna miednicy. Pacjentka uczy się prawidłowo aktywować odpowiednie mięśnie, a ponadto można kontrolować efekty terapii.
Terapia manualna
Terapię zawsze należy łączyć z odpowiednimi ćwiczeniami, jak i zawsze warto wykonywać już w okresie połogu. Im szybciej, tym lepiej, ze względu na pomoc w przyspieszeniu powrotu do formy za sprawą działania hormonów ciążowych. Terapią działam na układ mięśniowo-powięziowy, usprawniając go, aby ćwiczenia przynosiły lepsze efekty.
Kinesotaping
Taśmy pomogą zaktywować i wspomóc funkcję mięśni. Mają one działanie ochronne dla trzewi, zwłaszcza przy wykonywaniu czynności dnia codziennego oraz ćwiczeń na mięśnie brzucha. Nie można jednak przesadzać z częstotliwością naklejania taśm, aby mięśnie brzucha mogły same pracować.
Terapia Behawioralna
Przy problemach rozejścia mięśni prostych brzucha, przy przepuklinie, problemach dna miednicy nie należy zapominać o prawidłowym wykonywaniu czynności dnia codziennego, jak wstawanie z łóżka, z krzesła, dźwiganie, kasłanie, kichanie itp. Każda taka czynność niepoprawnie wykonana będzie osłabiała jeszcze bardziej naszą jamę brzuszną oraz dno miednicy, ale też kręgosłup. Dlatego warto nauczyć się i nabrać prawidłowych nawyków, które będą miały działanie profilaktyczne. Nie należy zapominać również jak ważna jest prawidłowa postawa ciała.
Zapraszam do gabinetu na szczegółową konsultację połączoną z diagnostyką ultrasonograficzną, badaniem oraz terapią rozejścia mięśni brzucha.
Pozdrawiam,
Ewelina Tomasik
Gabinet FizjoIntima