Terapia nietrzymania moczu (i innych dysfunkcji dna miednicy). Terapia EMG BIOFEEDBACK

7 grudnia 2017

Coraz więcej ostatnio mówi się o mięśniach dna miednicy (potocznie, choć błędnie nazywanymi mięśniami Kegla). Większość osób kojarzy je tylko z funkcją zatrzymywania strumienia moczu, jednak ich rola jest znacznie szersza i bardzo ważna dla naszego prawidłowego funkcjonowania.

slide-2

Oto niektóre ważne funkcje mięśni dna miednicy:

  1. Podpierają one organy znajdujące się w miednicy
  2. Podczas wykonywania różnych czynności/wysiłków fizycznych utrzymują odpowiednie ciśnienie zamykające w cewce i odbytnicy,
  3. Odpowiadają za proces mikcji (oddawanie moczu), defekacji (stolca) oraz za porody, a to znaczy, że mięśnie dna miednicy nie tylko mają za zadanie napinać się, ale również rozluźniają się podczas naszych podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz podczas porodu.
  4. Mięśnie dna miednicy stabilizują naszą kość guziczną i krzyżową, stabilizują tułów.
  5. Odpowiadają za funkcje seksualne

Dlatego jeśli mięśnie dna miednicy są osłabione lub zbyt napięte, to pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu/stolca, obniżeniem/wypadaniem organów dna miednicy, zaburzona jest nasza stabilizacja i postawa ciała, pojawiają się dolegliwości bólowe kręgosłupa! Mogą być bóle kości ogonowej i/lub krzyżowej.

Nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy, to też brak doznań lub ból podczas współżycia, dolegliwości bólowe narządów płciowych.

Bardzo ważną rolę w diagnostyce i terapii mięśni dna miednicy odgrywa EMG BIOFEEDBACK!!!

Jest to zabieg polegający na wykonywaniu kontrolowanych skurczów mięśni dna miednicy. Skurcze te oraz ich siłę można oglądać na ekranie monitora, dzięki zastosowaniu specjalnej aparatury.

sondy-dopochwowe-i-doodbytnicze-do-aparatow-cefar-compex

 

Możemy ocenić pracę mięśni, ich aktywność, rozluźnienie oraz ich męczliwość. Możemy kontrolować mięśnie globalne, jak mięśnie pośladkowe, przywodziciele ud, mięśnie brzucha. Są to mięśnie synergistyczne, które bardzo często włączają się w pracę dna miednicy, jednak prawidłowa praca na dnie miednicy polega właśnie na wykluczeniu pośladków, brzucha i ud.

Pacjent, dzięki tej metodzie, uczy się świadomie kurczyć lub rozluźniać mięśnie dna miednicy, pracować odpowiednimi mięśniami, ponieważ widzi to na ekranie monitora. Zwiększa się siłę i wytrzymałość mięśniową oraz wykształca się świadomość mięśniowa.

Widok na monitorze przy biofeedbacku jest różny i dostosowany jest do rodzaju problemu oraz do tego, co chcemy osiągnąć u danej osoby. Ponadto EMG Biofeedback łączyć można z elektrostymulacją, dlatego wskazaniami do zabiegu przy użyciu elektody dopochwowej/doodbytniczej są:

  • nietrzymanie moczu/stolca
  • naglące nietrzymanie moczu i stolca
  • zaburzenia opróżniania/wypróżniania, zaleganie moczu resztkowego
  • dolegliwości bólowe dna miednicy
  • nadmierne napięcie mięśniowe
  • uszkodzenia nerwów (poporodowe/pooperacyjne)

biofeedback

 

Zapraszam na terapię przy użyciu EMG Biofeedback oraz Elektrostymulację do Gabinetu FizjoIntima.

Pozdrawiam,

Ewelina Tomasik

 

 

 

Posted in Bez kategorii by Ewelina