Co łaczy stawy skroniowo-żuchwowe z mięśniami dna miednicy?

14 września 2019

Dlaczego postanowiłam połączyć terapię stawów skroniowo – żuchwowych z terapią dna miednicy?

 

Wszystko zaczęło się od dna miednicy, a dokładnie od dolegliwości bólowych dna miednicy u pacjentów, którzy zaczęli się do mnie zgłaszać odkąd prowadzę gabinet.

Często przychodzą do mnie pacjentki, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych dna miednicy, bólu przy współżyciu, wzmożonego napięcia mięśniowego.

Bardzo często potwierdza się, że osoby z takimi problemami są po trudnych sytuacjach życiowych, np. śmierć kogoś bliskiego, rozwód, niepowodzenia w życiu zawodowym, osobistym itp., osoby z „trudnym” dzieciństwem.

Są to też często osoby:

– „zabiegane” w życiu codziennym, bardzo ambitne, pracowite, które nakładają na siebie sporo obowiązków, raczej bardziej tych związanych z karierą.

– z depresją, emocjonalne, stresujące się wszystkim, duszące w sobie emocje,

– mogą to być dorosłe dzieci wykształconych, bogatych rodziców, którzy wymagają takiego samego sukcesu (najlepiej w każdej dziedzinie) od swoich dzieci lub odwrotnie: czyli np.rodzic z kompleksami wynikającymi z braku osiągnięć w życiu, a jednak wymagający w stosunku do dziecka, mogący odwoływać się nawet do przemocy fizycznej lub psychicznej.

 

Dlaczego podczas tłumienia emocji, stresu, agresji powstaje wzmożone napięcie mięśniowe?

Takie podwyższone napięcie mięśniowe ma za zadanie tłumić nasze emocje, aby dzięki napiętym mięśniom, uczucia, emocje były słabsze i nie docierały do naszej świadomości.

Tak dla przykładu: każdy z nas miał niejedną sytuację, kiedy pod wpływem złości zaciskał zęby, zaciskał pięści, albo kiedy jesteśmy smutni, ktoś zrobił nam przykrość zaciskamy zęby, żeby nie płakać, albo „coś nas chwyta za gardło” i nie jesteśmy w stanie przełknąć śliny.

Kiedy zaczyna się pracować nad rozluźnieniem mięśniowym, to świadomość danych uczuć może być silniejsza. Dana osoba „uwalnia” się od emocji i może nawet zacząć płakać w trakcie terapii.

 

Od wzmożonego napięcia mięśniowego do bólu? Czyli dlaczego konsekwencją przewlekłego napięcia mięśniowego, czy nawet bardziej przewlekłego stresu, lęku itp jest ból?

 

W wyniku różnych dysfunkcji mięśniowo-powięziowych (np. stres oraz reagowanie na stres, urazy i mikrourazy, infekcje itp) dochodzi do powstania lokalnego wzmożonego napięcia mięśniowego. Podwyższone napięcie w danym miejscu zaburza przemianę materii czyli upośledza odprowadzanie produktów przemiany materii, a dostarczanie tlenu do danego miejsca. Tym samym pojawia się niedokrwienie oraz powstają obrzęki na skutek wzmożonego napięcia. Jeden i drugi czynnik powodują pojawienie się bólu. Zaczyna wytwarzać się błędne koło, ponieważ wcześniej powstały ból i podwyższony tonus powodują powstawanie jeszcze większego napięcia.

Dochodzi do powstania stanu zapalnego, a następnie stan ostry przechodzi w przewlekły, przy którym tkanki są już stale drażnione. Na skutek stanu zapalnego następują zmiany w systemie powięziowym.

 

Powięź natomiast jest to struktura łącznotkankowa, pełniąca w organizmie 4 podstawowe funkcje:

powięź

  1. Passageway – przewodzenie. W powięzi umiejscowione są szlaki limfatyczne, krwionośne i nerwowe.
  2. Posture – nadawanie postawy ciała, ponieważ właśnie w powięzi są receptory, które odpowiadają za ułożenie ciała w spoczynku i w ruchu. Wśród receptorów wyróżniamy: proprioreceptory, receptory ścięgniste, wrzecionka mięśniowe w mięśniach, ciałka Paciniego i Golgiego w więzadłach i torebkach okołostawowych.
  3. Packing – powięź to element spajający, ponieważ scala ona cały organizm, wypełnia całe ciało na poziomie komórkowym, tkankowym i narządowym. Dlatego jeśli coś się dzieje na jakimś poziomie, to poprzez powięź, dysfunkcja przemieszcza się do innych poziomów.
  4. Protection – funkcja ochronna – podpiera oraz chroni narządy przed szkodliwymi siłami, chroni przed napięciami, stresem, siłami destrukcyjnymi oraz patogenami

 

Ponadto powieź „zapamiętuje” urazy i nawyki zmieniająć też tym samym swoje ustawienie przestrzenne, aby organizm mógł optymalnie pracować w zmienionych warunkach.

 

Jaki jest związek problemów w stawach skroniowo – żuchwowych z problemami w obrębie dna miednicy?

 

Jedna z odpowiedzi znajduje się w opisie o powstawaniu bólu oraz w opisie powięzi. Wspomniałam, że powięź jest elementem scalającym wszystko w organizmie i jeśli w jakimś miejscu w ciele mamy podwyższone napięcie mięśniowe a dalej ból, to dana dysfunkcja może przenieść się na inny poziom.

 

Na tym etapie wyjaśnię czym są taśmy mięśniowo-powięziowe.

 

Pojedynczy mięsień jest częścią całego aparatu ruchu. Mięśnie nie przyczepiają się tylko do kości lecz łączą się ze sobą poprzez powież. Każdy mięsień jest częścią całej taśmy, która pracuje przy każdym ruchu człowieka

Taśmy to meridiany mięśniowo-powięziowe, które działają zawsze razem.

Nie będę rozpisywała wszystkich taśm, ponieważ jest ich dużo a ja chciałam skupić się w tym opisie tylko na wyjaśnieniu co ma staw skroniowo-żuchwowy i problemy w tym stawie z problemami w obrębie dna miednicy.

I tak wzmożone napięcie mięśniowe z okolicy stawu skroniowo-żuchwowego może wynikać z zaburzeń napięcia tzw. taśmy głębokiej przedniej i tylnej oraz taśmy spiralnej. A do taśmy głębokiej należą właśnie m.in. mięśnie dna miednicy.

I na koniec ćwiczenie: zaciśnij mocno zęby i spróbuj w tym samym czasie rozluźnić mięśnie dna miednicy i odwrotnie: zaciśnij mocno mięśnie dna miednicy i wyczuj jak zachowuje się Twój język, jama usta, zęby? Specjalnie nie udzielam odpowiedzi co powinno się wyczuć, żeby niczego nie sugerować. Po prostu sprawdźcie na sobie?

Ewelina Tomasik

FizjoIntima

 

Piśmiennictwo:

1.Karol Gorzechowski: Rehabilitacja Stomatologiczna

2.Thomas W.Myers: Taśmy Anatomiczne

Posted in Bez kategorii by Ewelina