TRENING MIĘŚNI DNA MIEDNICY W CIĄŻY I PO PORODZIE (I NIE TYLKO)

29 maja 2016

 

Mięśnie dna miednicy, potocznie nazywane „mięśniami Kegla” odgrywają w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Po pierwsze, utrzymują narządy miednicy mniejszej (macicę, pęcherz, odbytnicę) we właściwym położeniu. Po drugie, napinając się odruchowo, zapobiegają przemieszczaniu się narządów miednicy mniejszej w dół podczas aktywności związanych ze wzrostem ciśnienia śródbrzusznego (np. kaszel, kichanie, śmianie się, dźwiganie). Po trzecie, są to mięśnie, które współpracują z mięśniami brzucha, grzbietu oraz przeponą stabilizując nasz tułów.
Ponadto, mięśnie dna miednicy odpowiadają za funkcje seksualne, a tym samym za osiąganie przyjemności ze współżycia.
Poród to czas wytężonej pracy mięśni dna miednicy. Z jednej strony muszą być one mocne, aby w jak najmniejszym stopniu ulec uszkodzeniom. Z drugiej strony muszą być na tyle elastyczne, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny.

DLACZEGO NALEŻY JE ĆWICZYĆ I JAK TO ROBIĆ???

Osłabione, ale też zbyt napięte mięśnie dna miednicy są przyczyną pojawienia się takich problemów, jak: nietrzymanie moczu/stolca, opadanie narządów rodnych, obniżenie satysfakcji z życia seksualnego, dolegliwości bólowych podczas współżycia.

DLACZEGO TAK WAŻNY JEST TRENING MIĘŚNI DNA MIEDNICY W CIĄŻY?

Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o wzmocnienie mięśni dna miednicy, ponieważ sama ciąża, a zwłaszcza poród naturalny znacznie je osłabia. Jednak warto wiedzieć, że w ciąży należy również nauczyć się odpowiedniego rozluźniania tych mięśni, aby już w trakcie porodu podczas parcia ułatwić przejście dziecku przez kanał rodny i ochronić krocze przed pęknięciem lub nacięciem. Zbyt napięte mięśnie dna miednicy i brak umiejętności świadomego rozluźniania ich podczas tej fazy porodu znacznie utrudnia i przedłuża poród oraz prowadzi do w.w. urazów krocza. Dlatego też warto nauczyć się prawidłowego wzmacniania oraz rozluźniania mięśni dna miednicy, wiedzieć, od jakiego tygodnia ciąży należy skupić się już głównie na ich rozluźnianiu oraz jak ćwiczenia połączyć z oddechem, aby były one wykonywane prawidłowo.
MIEŚNIE DNA MIEDNICY W ŻYCIU CODZIENNYM

Należy również pamiętać, że mięśnie dna miednicy nadwyrężane są nie tylko w trakcie ciąży i porodu, ale również każdego dnia podczas nieprawidłowych zachowań, takich jak:
– nieprawidłowe nawyki toaletowe,
– nieprawidłowa postawa ciała
– niewłaściwy sposób oddychania, zwłaszcza podczas wysiłków fizycznych
– brak współpracy mięśni dna miednicy podczas wykonywania codziennych czynności (kichanie, kaszel, siadanie, wstawanie, podnoszenie, dźwiganie itp.)
– zbyt intensywne treningi oraz ćwiczenia związane ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej oraz wstrząsami wykonywane na rozluźnionych mięśniach dna miednicy
A to wszystko świadczy o tym, że nie tylko ciąża i poród doprowadzają do dysfunkcji dna miednicy, a tego typu problemy mogą wystąpić u każdego.

Posted in Bez kategorii by Ewelina