NIETRZYMANIE MOCZU

10 kwietnia 2016

Wstydliwy problem? Koniec z tym! Koniec z tematem tabu! Zacznijmy Drogie Panie (jak również Panowie) dbać o swoje zdrowie intymne!

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy nie tylko osób starszych, ale również coraz częściej osób w MŁODYM WIEKU. Najczęściej jednak na tę przykrą dolegliwość narażone są kobiety, ze względu na różnice anatomiczne dna miednicy oraz przebyte ciąże i porody.

Wśród przyczyn nietrzymania moczu wyróżnia się: CIĄŻE, PORODY NATURALNE, otyłość, obstrukcyjne choroby płuc związane z przewlekłym kaszlem, częste zaparcia, nadmierny wysiłek fizyczny, ale również BRAK RUCHU, nieprawidłowa postawa ciała.
Czynniki te powodują rozciągnięcie i tym samym osłabienie mięśni oraz więzadeł dna miednicy.
Nietrzymanie moczu pojawia się też często u kobiet po menopauzie, ze względu na niedobór estrogenów, co wpływa na zmniejszenie napięcia cewki moczowej.
Do przyczyn nietrzymania moczu zalicza się też przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej, nieprawidłowe nawyki toaletowe, palenie papierosów (ponieważ nikotyna osłabia włókna kolagenowe).

Mężczyźni narażeni są na problem nietrzymania moczu po prostatektomii, przy łagodnym przeroście prostaty, a najczęściej występuje nietrzymanie moczu parciowe przy pęcherzu nadreaktywnym.

Są różne rodzaje nietrzymania moczu:

– wysiłkowe
– naglące nietrzymanie moczu
– pęcherz nadreaktywny
– mieszana postać nietrzymania moczu

Dlatego, jeśli:
– gubienie moczu pojawia się m.in. podczas wysiłków fizycznych
– występuje zwiększone parcie z gubieniem lub bez gubienia moczu,
– parcie połączone jest np. z pluskiem wody, wkładaniem kluczy do zamka
– występuje częste oddawanie moczu w nocy
– odczuwasz takie nieprawidłowości, jak np. przerywany strumień moczu, wielokrotne oddawanie moczu, osłabiony strumień moczu, niecałkowite opróżnianie pęcherza i inne objawy, to

zareaguj szybko i zadbaj o swoje zdrowie oraz o swoje dno miednicy. Im dłużej będziesz bagatelizować problem, tym poważniejsze będą konsekwencje.
I pamiętaj! Samo stosowanie podpasek/wkładek higienicznych lub farmakoterapii nie rozwiąże problemu!

Najważniejsze jest jak najszybsze wdrożenie leczenia zachowawczego!

W leczeniu nietrzymania moczu, główną rolę powinna odgrywać FIZJOTERAPIA prowadzona przez wyspecjalizowanego fizjoterapeutę uroginekologicznego. W ramach fizjoterapii prowadzone są odpowiednie ćwiczenia, zabiegi elektrostymulacji, biofeedback oraz terapia behawioralna.
Operacja powinna być zawsze TYLKO ostatecznością! Zarówno przed jak i po zabiegu operacyjnym należy zastosować fizjoterapię dna miednicy w celu zwiększenia efektywności zabiegu.

Posted in Bez kategorii by Ewelina